Choinka tradycja pochodzenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka oraz pozostałego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu istnieje właśnie istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które informują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednakże w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie stosując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszystek świat. Można wtedy powiedzieć, że obecnie nie jedynie w Polsce, lecz także a pozostałych krajach Europy również w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

opaski na gumceOpaski z kokardką - Bubu sklep

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które tworzyły być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy mężczyzny, doświadczała kolei w grupie trendów zajmujących jej przystrajania. Chociaż nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w przeszłości choinki przez Luthera, system ten znacznie szybko zakorzenił się w klasie świątecznej oraz korzystajmy szansę, że nieprędko przeminie.