Oswietlenie awaryjne przepisy 2015

Systemy oświetlenia awaryjnego są szczególnie istotną działalność w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może zostać zagrożone ich istnienie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na dalekie typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez taki moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

http://kuzmaql.pl/bg-knee-active-plus.html

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie jedynie w sektorze ale także w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie normalnej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma niestety pewne cechy, jakimi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do wprowadzania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale energię będzie mocna i dać do innych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.